Stars & Stripes Chopper: Chiel verwezenlijkt zijn jeugddroom

Gepubliceerd:

Chiel Jongerius bouwde de chopper die hij altijd al wilde hebben; ”Die zat van kinds af aan al in m’n kop.” Hij was toen veertien en nu, 52 jaar later, is zijn droom vervuld met de Stars & Stripes. Een ode aan de typisch Amerikaanse choppers waar hij als klein jochie al idolaat van was!

Als je, zoals Chiel, een goede werkplaats hebt en pensionado bent, kan je fijn de dingen doen die je wil, zoals een extreme chopper bouwen. Een Wishbone frame werd op de werkbank gezet, alles werd opgemeten en de langst mogelijke vork voor dit frame werd op maat gemaakt bij P.W. Custom Cycles in Arum, waar Piet deze Springervork, met de fraaie ‘twisted steel’ poten voor Chiel maakte. De vork is op lengte berekend, zodat de hoek van het balhoofd in combinatie met de lengte van de vork, ondanks de extreme maten, zorgt voor een goed sturende motor. Chiel had een WL remtrommel liggen die mooi in het 21 inch voorwiel zou staan. Bij Piet en Benno in Utrecht werd een bijpassende achterremtrommel gevonden voor het 16 inch achterwiel en zij waren het ook die beide wielen voor Chiel spaakten.

The Original Sin: Klassieke Britse chop rond pre-unit Triumph

OVER-THE-TOP

Met alle onderdelen in huis, werd het rijwielgedeelte eerst als mock-up opgebouwd. Dat bracht aan het licht dat er iets niet goed zat bij het balhoofd. “Het bleek dat er een verkeerde set lagers in het balhoofd zat, het paste allemaal net niet, waardoor de vork niet goed afgesteld kon worden”, vertelt Chiel. “Het duurde even voor ik ontdekte waar de fout zat, maar met de goede lagers en lagerschalen op hun plek, bleek alles opgelost te zijn!” Daarna werden een Shovelhead motorblok en bijpassende 4-Speed versnellingsbak in het frame gelepeld. “Yes!” zei Chiel tevreden naar het begin van zijn chopper in aanbouw kijkend; “Dat moet ‘m worden!” Hij maakte een hoge sissybar, in gedraaid staal, die tevens het achterspatbord ondersteunt. Een set, letterlijk, ‘over-the-top’ uitlaten mag op een echte chopper niet ontbreken en ook die maakte hij met veel enthousiasme zelf. “Het was wel lastig om ze mooi in de lijn van het frame en evenwijdig aan elkaar te laten lopen”, zo weet Chiel nog. “Dat kostte mij heel wat uurtjes passen, meten, buigen en passen!” Volgend onderdeel werd het zadel, een King & Queen, die werd opgebouwd uit drie grondplaten die op een gasfles in de juiste radius voor het frame en spatbord werden gebogen. “Die bleek precies de juiste ronding te hebben”, lacht Chiel.

AMERIKAANSE VLAG

Het werd daarna tijd om de kleurstelling van de chopper te gaan kiezen. Het moest anders dan gebruikelijk worden, dus Chiel kwam op het lumineuze idee om de kleuren van de Amerikaanse vlag in zijn chopper te verwerken. “Ik koos ervoor om het frame, achterspatbord en de Sportster benzinetank wit te maken. Het blok en de bak, die toch nog voor controle uit elkaar moesten, kon ik toen ook gelijk een kleurtje geven.” Gaandeweg vormde zich een leuk, origineel idee. “Ik dacht, ik geef blok en bak de kleuren van de Amerikaanse vlag, zoiets heb ik nog nooit eerder gezien!” Het carter werd wit gespoten, de cilinders en het versnellingsbakhuis rood, de koppen weer wit en de klepdeksels en de nose-cone werden blauw gemaakt, met daarop de sterren die je ook op de Amerikaanse vlag ziet. “Toen dacht ik, dan laat ik het zadel in felrood bekleden, een klus die Johan en Lia de Kruijf voor mij deden. Ik vond nog een set bijpassende rode handvatten en die zette ik op het stuur van een van mijn allereerste, heel oude choppers, een WL, en dat stuur paste weer heel mooi op deze chopper!” De kickstarter en zelfs de spanningsregelaar werden ook wit gecoat en Chiel maakte vervolgens van oude ‘O-ring’ voetsteunen en zelfgemaakte schetsplaten een set forward controls die verchroomd werd. “En ik heb net zolang gezocht tot ik rode O-ringen vond voor de voetsteunen!” Zo zijn er nog talloze leuke kleine details te vinden, zoals de rode randjes in de uitlaten, de ventieldopjes, de oude stijl Sportster tankemblemen, het witte kickstartpedaalrubber en de witte koplamphuizen, om er maar een paar te noemen.   

SCHEMERLAMP

De Stars & Stripes was al bijna klaar, maar Chiel had nog geen geschikte carburateur. “En toen schoot het mij opeens te binnen dat ik nog een Mikuni had!” Ook dit onderdeel komt uit een ver verleden; “Ik had vroeger in Utrecht een barretje voor vrienden, De Piekenbar, omdat alles 1 gulden, 1 piek dus, kostte. Op mijn oude Shovelhead chopper, die ik trouwens ook nog steeds heb, had ik in het begin een Mikuni. Die heb ik toen laten verchromen, maar ik hoefde er niets voor te betalen, omdat de chromerij bang was dat het chroom eraf zou vallen. Ik kocht toen later een S&S Shorty en de Mikuni kwam, met het luchtfilter als schemerlamp omgebouwd, aan de muur van De Piekenbar te hangen. Die kon ik dus nu mooi voor deze chopper gebruiken en je ziet het; Het chroom zit er nog perfect op en hij doet het uitstekend!”

Tekst & fotografie: Onno “Berserk” Wieringa

SPECIFICATIES ‘STARS & STRIPES’ SHOVELHEAD CHOPPER

Kenmerken Specificaties
ALGEMEEN
Bouwer en eigenaar Chiel Jongerius
Merk Eigenbouw / Harley-Davidson
Model Chopper
Bouwtijd Maand of tien
MOTORBLOK
Bouwjaar 1976
Bouwer Harley-Davidson
Cilinderinhoud 1200 cc
Type Shovelhead
Carburateur Mikuni
Luchtfilterhuis Old school
Ontsteking Punten
Uitlaatsysteem Eigenaar
Versnellingsbak 4-Speed Harley-Davidson
RIJWIELGEDEELTE
Frame Wishbone
Voorvork Springer, custom door PW Custom Cycles
Voorwiel 21 inch met trommelrem van een Harley-Davidson WL 750
Achterwiel 16 inch met hydraulische trommelrem
DIVERSEN
Achterspatbord Flat fender
Spatbordsteunen Eigenaar
Benzinetank Harley-Davidson Sportster met ‘60 tankemblemen
Olietank Horse Shoe
Stuur Van een Harley-Davidson WL 750 chopper uit 1970
Stuurverhogers 6 inch
Spiegels Maltezer Cross
Koplamp Dubbele, vierkante koplampen
Achterlicht Maltezer Cross
Zadel Zelfgemaakte bodemplaat door eigenaar, bekleed door Johan en Lia de Kruijf
Sissybar Zelfgemaakt, eigenaar
Forward controls Gedeeltelijk gemaakt door eigenaar
Voetsteunen O-ring
Rem- schakelpedaal Eigenaar
DANK AAN
Gijs voor het laswerk, Piet & Benno voor het spaken van de wielen en remtrommel achter.

Gerelateerde artikelen

Recente artikelen